A bejárati lábtörlő egy gyakran figyelmen kívül hagyott és alulértékelt épületelem. De ha egy pillanatra megállunk és belegondolunk, akkor beláthatjuk, hogy a bejárati lábtörlő rengeteget ad hozzá egy épület kinézetéhez. Ez az első, amit az épületbe lépők meglátnak, és egyben egyike a kevés védőeszköznek, amellyel az épület belső terei megőrizhetik tetszetős megjelenésüket.
Íme 6 meglepő tény, amelytől elismeri majd a bejárati lábtörlők fontosságát:
1. Londonban és más nagyvárosokban 30 tonnára becsülik a napi szálló részecske, szenny- és koromkibocsátást.
Emiatt rengeteg koszt és szennyeződés kerül az épületbe. Különösen, ha belegondol, hogy az épületekben keletkező kosz 85 százaléka kültéri eredetű, vagyis cipőtalpakon, kerekeken vagy szálló részecskeként jut be az épületbe. Ezt a koszt valamivel fel kell fogni, és a könnyű feltakaríthatósághoz egy helyen kell tartani…
2. Az épületben keletkező 1 kg piszok eltávolítása 800 angol fontba kerülhet.
Az iparági szakértők szerint legalább 800 angol fontba kerül 1 kg piszok eltávolítása, ha már szétszóródott az épületben. Ne feledje: egyetlen személy átlagosan 0.58 gramm szennyet hord be naponta. Vagyis a bejáraton érkező 1000 személy összesen 11 kilogramm piszkot hord be az épületbe 20 napos időszak alatt.
Mindez megdöbbentő mennyiséggé adódik össze egy év alatt, még az olyan épületeknél is, ahol kisebb a gyalogos és kerekes forgalom.
Hatékony bejárati lábtörlővel a piszok legalább 95 százaléka az épületen kívül tartható! Gondoljon csak a megtakarításra!
3. 1500 személy a kemény padlóbevonat 42 szézalékát koptatja le
Kerámia, kő, textil, fa, laminált vagy vinil – lényegtelen. Bármilyen padlóburkolat van is, a cipőtalpakon és a gumiabroncsok futófelületén az épületbe behordott nedves és száraz föld lerontja megjelenését és végső soron a szerkezetét. Hatékony lábtörlő nélkül a bejárattól mért első 1,8 méteres távolságban a padlóburkolat 42 százalékát már 1500 fő is lekoptathatja.
A padlóburkolat lecsökkent élettartama és korai cseréje jelentősen megterheli a karbantartási keretet, nem is beszélve a teljes padlóburkolat cseréje miatti kellemetlenségről.
4. Legtöbbünket elcsúszás és elesés miatt érnek sérülések
Az elcsúszás, elesés miatti balesetek nagy része nedves, száraz vagy egyenetlen padlófelületen történik.
Ezek az események a munkáltatóknak és az egészségbiztosítónak megdöbbentően sokba, rendre 512 és 133 millió angol fontba kerülnek, nem is beszélve a peres eljárások költségeiről!
A megnövelt padlóbiztonság sokat javíthat ezeken a statisztikákon. Például:
- padlófelület körültekintő megválasztása
- a tisztítási rendszer megfelelő kezelése
- hatékony bejárati lábtörlő telepítése a cipőfelületek padlőfelületre lépés előtti szárítására, lekefélésére és ledörzsölésére
5. A középületben nem szokás letörölni a cipőket
Micsoda?! Nos, ha egy pillanatra megáll és belegondol, vajon tényleg megtörli-e a lábát, amikor bemegy a bevásárlóközpontba vagy egy irodaházba? Otthonunkkal ellentétben, ahol gyakran megállunk a bejáratnál elhelyezett kis szőnyegen és gondosan letöröljük a talpunkat, a középületekbe bemenve általában inkább a lehető leggyorsabban átsietünk a bejáraton.
Ez ellen csak úgy tehetünk, hogy lefektetünk egy bejárati lábtörlőt, amely elég hosszú ahhoz, hogy a beérkezők helyett is letörölje cipőtalpukat (vagy mindenkivel leveteti a cipőt még az épületbe belépés előtt).
6. Az iparági szakértők szerint 6 méteres bejárati lábtörlő a leghatékonyabb
Mielőtt még arra gondolna, hogy mindezzel csak több bejárati lábtörlőt szeretnénk eladni, eláruljuk, hogy az Egészségi és Biztonsági Laboratórium (a nagy-britanniai H&S Executive ügynöksége) és a Bejárati Lábtörlőrendszer-Szövetség közös tanulmányban vizsgálata meg a vízbehatolás csökkentéséhez és a csúszós padlók kialakulásának megakadályozásához szükséges lábtörlőhosszt. Ez eredmények alapján a következőt javasolják:
- Csekély forgalmú területeken (óránként kevesebb, mint 80 áthaladó) legalább 3–4 méterre van szükség a nedvesség megfelelő eltávolításához.
- Közepes forgalmú helyeken (óránként 400 áthaladó) ez a minimumhosszúság 6–7 méterre nő.
- Nagyon forgalmas területeken (óránként 800+ áthaladó) 8–10 méter is szükséges lehet.
Míg egyes szabványok szerint nagyjából 2,1 méternek kell lennie a bejárati lábtörlőrendszernek, addig e tanulmány igazolta hogy a 2,1 méter nem elegendő. Ha nincsen tisztában a bejáraton áthaladó forgalom nagyságával, 6 méterrel bőven eleget tehet egy nagyjából 8 és 10 közötti lépésszámnak.
A "Reducing the slip risk at entrances, the role of matting" (A csúszásveszély csökkentése a bejáratok környezetében és a lábtörlők szerepe) c. független jelentés teljes terjedelmű másolatáért ide kattintva forduljon közvetlenül az Entrance Flooring Association (EFSA - Bejárati Padlóburkolatok Szövetsége) szakmai szervezethez.
A CS bejárati lábtörlőrendszerek széles választékát kínálja, további információkért pedig töltse le prospektusunkat vagy keressen fel bennünket.