A dilatációs profilokkal kapcsolatban hozzánk beérkező leggyakoribb kérdésekre válaszolva az alapoktól magyarázzuk el, pontosan mi is egy dilatációs profil, és bemutatjuk, hogy mit és hogyan csinál. Kezdjük tehát…
Először is eloszlatnánk néhány téves elképzelést:
1. “A dilatációs hézag és a hőtágulási hézag különböző dolgok”
– TÉVEDÉS, ugyanarról a dologról van szó, ezek csak ugyanannak a dolognak a különböző megnevezései.
2. “A dilatációs szerkezet és a szerkezeti dilatációs profil ugyanaz"
– TÉVEDÉS, különbözőek, bővebb információért lásd az alábbiakat.
3. “A dilatációs szerkezeteket csak padlóban használják"
– TÉVEDÉS, a dilatációs szerkezetek keresztülfutnak az épület mennyezetein, falain – és természetesen a padlóin is.
4. "A szerkezeti dilatációs profilok csúnyák"
– CSAK AKKOR, HA nem határozzuk meg pontosan. A takaróprofilok napjainkban különféle padlóburkolatban (akár márvánnyal is) kaphatók, és nagyon hatékonyan elrejthetők a szem elől.
Most, hogy mindezt tisztáztuk, térjünk rá az égető kérdésre… Mi az a szerkezeti dilatációs profil?
A szerkezeti dilatációs profil mibenlétének megértéséhez először elmagyarázzuk a dilatációs szerkezetet.
Mi a dilatációs szerkezet és mire használják?
A dilatációs szerkezet egy szerkezeti hézag, amelyet az épület mozgásának kontrollált biztosítására terveznek, ezáltal megakadályozva az épület beltéri és kültéri burkolataiban keletkező károkat. A dilatációs szerkezetek a tetőtől a talajig és hátulról előre keresztülfutnak az épület szerkezetén, és gyakran az épület magasságával együtt szélesednek is. A dilatációs szerkezet hiányában az épület mozgása kárt tesz az épületben és gyakran biztonságát is rontja.
Mi tehát a szerkezeti dilatációs profil?
A szerkezeti dilatációs profil eltakart átmenetet biztosít a dilatációs szerkezet nyílásán, a szerkezet két oldalsó felületei relatív mozgásától függetlenül. Az alábbi videón bemutatunk egyet mozgás közben:
Hatékonyan lehetővé teszi az épület biztonságos és ellenőrzött mozgását, a kilátszó dilatációs szerkezet miatti botlásveszély nélkül.
Milyen mozgások várhatók egy épületben?
A szerkezeti dilatációs profilnak az épületmozgás 4 fő típusát kell kezelnie, és minden irányban mozognia kell:
1. Hőtágulás és hőösszehúzódás = A hőmérséklet változásával táguló vagy összehúzó szerkezet okozta mozgás, vagy száradás miatti zsugorodás.
2. Épületsüllyedés = A szerkezetnek az alátámasztó alapzatra nehezedő önsúlya és hasznos terhe miatti mozgás.
3. Szél miatti kilengés = a szerkezetet érő erős szelek hatására bekövetkező mozgás, amely magas épületeknél hangsúlyozottabb
4. Szeizmikus tevékenység = szeizmikus események által kiváltott többirányú mozgás, amely a szeizmikus tevékenység nagyságrendjétől függően akár jelentős is lehet.
Hol használják a szerkezeti dilatációs profilokat? Az én épületemben is van belőlük?
A szerkezeti dilatációs profilokat valamennyi nagyméretűre tervezett épületben használják, de az egyes épületeknek saját teljesítménykövetelményeik vannak a dilatációs profil vonatkozásában. A kórházakba például egy síkban kialakított padlóburkolat kell a kerekesszékekhez, hordágyak és más kerekes forgalomhoz, valamint szoros gumiszigetelés a fertőzésmegelőzés fenntartásához. Ezek eltérnek például egy bevásárlóközpont vagy reptér követelményeitől, ahová ugyanis általában teljesen fémből készült szilárd, ellenálló, rongálásbiztos szerkezet kell.
Miként tartható fenn a tűzállóság a telepített szerkezeti dilatációs profillal?
A legtöbb szerkezeti dilatációs profilnak van tűzgátlója, általában 1 vagy 2 órás tűzállósággal, azonban kaphatók 3 vagy 4 órás tűzgátak is. Ezeket még a szerkezeti dilatációs profil behelyezése előtt telepítik a dilatációs szerkezetbe, majd ráteszik a szerkezeti dilatációs profilt.
Mindegyik szerkezeti dilatációs profil vízálló?
Nem, de legtöbbjük tartalmazhat külön párazárót. Egyes rendszerek – mint például a Construction Specialties PDA-sorozata – természetesen 100%-ban vízállók, és szárnyas betétükkel ténylegesen belekötnek a vízszigetelő rendszerbe.